onejromancja

 


„Technika inkubacji snu stworzona dla potrzeb niniejszego programu jest prosta i efektywna i powinna zapewnić ci o wiele większą kontrolę nad twoimi snami. Wraz z jej stosowaniem znajdziesz w niej potężne narzędzie ułatwiające rozwiązywanie problemów, usuwanie złych nawyków, wzmacniające twój system immunologiczny, a także pozwalające ci lepiej poznać twoją głęboką jaźń.

Pierwsza część naszego procesu inkubacji snów zakłada odpowiednie przygotowanie otoczenia twojego snu – nasycenie środowiska, w którym śpisz, emocjonalną atmosferą sprzyjającą wywoływaniu żądanych snów.

Zacznij więc od zastanowienia się nad psychologiczną atmosferą pomieszczenia, w którym śpisz. Rozważ możliwość czy jakieś przedmioty w tym pokoju mogą mieć wpływ na twoje sny. Czy otoczenie twojego snu bogate jest w obiekty stymulujące i pobudzające wyobraźnię, taki jak dzieła sztuki lub fotografie twoich bliskich? A może twoja sypialnia jest sterylna, odznaczają się w niej tylko przedmioty funkcjonalne i sterty papierów przyniesione do domu z biura? Czy śpisz i śnisz w ciszy, czy raczej cisza ta przerywana jest często  odgłosami ruchu ulicznego bądź telewizora w drugim pokoju? Czy temperatura i wentylacja w twojej sypialni jest odpowiednia? Czy kolor ścian odpowiada twojemu duchowi, czy raczej pobudza cię czy po prostu nudzi? Jednakże najważniejszym pytaniem jest, jakie emocjonalne przesłania otrzymujesz od środowiska swojego snu. Co mówi ona o twoich osobistych związkach i wartościach, a także w jaki sposób odzwierciedla twój stosunek do spania i śnienia.

Jeśli rozważyłeś to wszystko, urządź środowisko swoich snów w sposób maksymalnie wygodny. Udekoruj je przedmiotami, które najbardziej lubisz, a które wyrażają najbardziej pozytywne aspekty twojej osobowości. Postaraj się uczynić to pomieszczenie atrakcyjnym i usuń wszystko, co niepożądane i zakłócające uwagę, bowiem w niewłaściwy sposób może to wpływać na eksplorację twoich snów.

====================================================

Po utworzeniu takiego sanktuarium snu w zaciszu własnego domu usiądź w nim i skoncentruj się na jakiejś sprawie osobistej, o której chciałbyś śnić. Wybierz taką sytuację, na którą masz bezpośredni wpływ, np. twój stosunek do teściowej lub reakcję na coś, co niespodziewanie wydarzyło się w twoim życiu prywatnym bądź zawodowym. Bądź precyzyjny. Im precyzyjniej wyrazisz swoją troskę przed zaśnięciem, tym wyraźniejszy będzie późniejszy sen.

Jeśli wybrałeś już odpowiedni i sensowny temat, czas na wywołanie związanego z nim snu. Po pierwsze, umieść swój dziennik snów, długopis i lampkę na jakimś wygodnym miejscu tuż obok łóżka. Potem rozważnie wybierz jeden lub więcej symbolicznych przedmiotów, które odzwierciedlają podstawowy nastrój i skoncentruj się na zamierzonym śnie. Jeśli chcesz na przykład wywołać sen na temat słuszności zaakceptowania przez ciebie oferty pracy w cyrku, jako przedmioty symboliczne wybrać możesz lalkę klowna, paczkę chrupek czy zdjęcie słoniątek. Jeśli badasz swoje podświadome uczucia co do związku z jakąś osobą, możesz wybrać zdjęcie i rzeczy, które przypominają ci tę konkretną osobę lub przywodzą na myśl jakieś wydarzenie które przeżyliście razem.

Po wybraniu takich przedmiotów skoncentruj się na temacie swojego zamierzonego snu, łagodnie usuwając z umysłu wszystkie pozostałe myśli. Powiedz sobie iż chcesz śnić o interesującej cię sprawie i że będziesz pamiętał ten sen po przebudzeniu. Wybrane symboliczne obiekty starannie rozmieść w estetyczny i interesujący sposób w pomieszczeniu w którym śpisz. Jeśli chcesz jeden lub więcej z tych przedmiotów możesz umieścić obok siebie w łóżku. Możesz też wzbogacić atmosferę zapalając kadzidło lub nastawiając muzykę odpowiednią do tematu twojego zamierzonego snu.

Tuż przed zgaszeniem światła przez kilka chwil stosuj „skupienie na zwrocie” – jest to technika rozwinięta przez psychologa Gayle’a Delaneya, – a która oparta została na sugestii Karla Gustawa Junga. Polega ona na wymawianiu tematu spodziewanego snu w pojedynczym zdaniu, na przykład: „czy powinienem przyjąć pracę w cyrku?” lub „Jakie właściwie uczucia żywię do Kasi?”. Potem zapisz to zdanie w swoim dzienniku snów. Jeśli chcesz możesz także wykonać ilustrujący ten temat rysunek. Po zakończeniu tej czynności zgaś światło i ułóż się do snu. Kontynuuj koncentrowanie się na zdaniu. Kiedy będziesz już zasypiał, wyobraź sobie obiekty, które porozmieszczałeś wokół siebie w pokoju. Łagodnie przypomnij sobie, że chcesz śnić na zamierzony temat i że chcesz uzyskać wgląd w łączące się z nim twoje podświadome uczucia i wrażenia. Powiedz sobie, że po przebudzeniu będziesz pamiętał wszystkie związane z tym tematem sny.

Po przebudzeniu przed poruszeniem się czy otwarciem oczu skoncentruj się na przypomnieniu sobie swojego ostatniego snu. Podążaj za swoimi myślami do wcześniejszych wyobrażeń i snów. Natychmiast po otwarciu oczu zapisz w dzienniku przypomniane sobie sny. Następnie przestudiuj wszystkie rysunki, zdania lub pytania, jakie zawarłeś w swym dzienniku snów przed zaśnięciem. Zbadaj wszelkie możliwe związki między nimi a twoimi snami.”

„Panować nad snem” K.Hary&P.Weintraub



Dodaj komentarz






Dodaj

Księga gości
stat4u
© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl